Lena

środa, 17 sierpnia 2011

Z wizytą u dra Garncarza...

Dziś wybraliśmy się do Okulistycznego Gabinetu Weterynaryjnego, aby poddać Lenę i Sprite kontrolnemu badaniu oczu.

Dlaczego je robimy? Jako hodowca chcę posiadać jak najbardziej kompletną wiedzę na temat zdrowia swoich psów oraz ewentualnych chorób, które w rasie występują i mogą być przekazywane następnym pokoleniom. Badania są dla mnie podstawowym narzędziem hodowcy, które w możliwie największym stopniu staram się wykorzystywać. Dlatego badam oczy i stawy. Z tego również powodu, jeśli sposób dziedziczenia pozostawia wątpliwości co do genotypu psa idę o krok dalej i oprócz badania klinicznego, decyduję się również na badanie genetyczne (np. w kierunku CEA, MDR-1).

Dlaczego ważna jest dla mnie kontrola oczu dorosłego psa? Ponieważ niektóre choroby ujawniają się w badaniu klinicznym dopiero u kilkuletniego zwierzęcia. Tak więc, o ile badanie 7-8 tygodniowego szczeniaczka może potwierdzić lub wykluczyć np. CEA, to nie daje gwarancji zdrowych oczu i braku możliwości wystąpienia m.in. o wiele groźniejszego PRA. Tak więc pełna wiedza na temat zdrowia psa w tym względnie oznacza nie tylko badanie w wieku szczenięcym, ale również powtarzanie ich u dorosłego psa.

Na tym tle bardzo ważne i szczęśliwe okazały się dla nas dzisiejsze wyniki u dra Garncarza:

Oczy Leny i Sprite nie wykazują jakichkolwiek zmian w stosunku do poprzednich badań :-)

Jak zwykle przy takiej okazji oprócz uspokajających wieści co do stanu zdrowia oczu była to również okazja do bardzo ciekawej, miłej rozmowy, uzyskania odpowiedzi na kilka pytań i poznania kilku okulistycznych nowinek od wysokiej klasy specjalisty.

Panie Jacku, bardzo dziękujemy i oczywiście meldujemy się za jakiś czas ponownie :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz